Neden Kışın Güneş Koruyucu Kullanmalısınız?

Neden Kışın Güneş Koruyucu Kullanmalısınız?

Birçoğumuz kış aylarında güneş koruyucu kullanımının bir ihtiyaçtan çok bir seçenek olduğuna inanıyor.

Bu yazımızda, özellikle kışın da güneş koruyucunun neden önemli olduğuna bir göz atacağız.

Rüzgarlı, bulutlu veya yağmurlu günlerde de güneş size zarar verebilir!

Güneş hasarı, sıcaklıktan değil ultraviyole (UV) radyasyonundan kaynaklanır. Serin ve soğuk mevsimlerde güneş ışınları, yaz aylarındaki gibi doğrudan olmasa da, hala etkilidir. Bulutlu bir günde de, sıcak ve güneşli bir güne benzer UV seviyeleri gerçekleşebilir. UV radyasyonu bulutlara nüfuz eder ve bulutların yansıtması nedeniyle daha yoğun olabilir. Bu sebeple, bulutlu günlerde de güneş hasarı mümkündür.

Kış aylarında dışarıda çok fazla vakit geçirmeyebilirsiniz ama yüzünüz, kulaklarınız, boynunuz ve elleriniz yine de UV ışınlarına maruz kalır. Cildinizi korumasız bırakmak, ellerinizde, yüzünüzde ve boynunuzda kahverengi lekelere, kırışıklıklara ve ince çizgilere yol açabilir. Kar ve bulutlar güneşten gelen UV ışığının yüzde 80’ini yansıtır. Bu, aynı ışınlara iki kez maruz kalacağınız anlamına gelir.

Tüm yaşantımız boyunca UV maruziyetinin büyük çoğunluğu; cilt kanserine ve erken yaşlanmaya sebep olan UVA’dır. Dışarıya her çıktığımızda, arabada ve bir pencerenin yanında otururken bile; bulutlu bir günde dahi UVA ışınlarına maruz kalıyoruz.

UVA, bulutlardan ve pencereden geçerek cilde nüfuz eder.

Koruyucu Kalkan

Ozon tabakası, Dünya’nın güneş kalkanıdır ve zararlı UV ışınlarını emer. Bu tabaka kışın en ince halindedir. Cildinizi kurutan düşük sıcaklıklar ve şiddetli rüzgarlar, UV ışınlarının cildinize daha çok tesir etmesini sağlar.

Dışarıda olmayı planlıyorsanız, güneş kremi uygulamak çok önemlidir. Mineral filtre içerikli, 30 SPF ve geniş spektrumlu bir güneş kremi cildiniz için kalkan görevi görecektir.

İç Mekan Işıkları

Kış aylarında daha erken kararan hava, daha fazla elektrik ve elektronik cihaz kullanımı demek. Bu cihazlardan yayılan mavi ve kızılötesi ışıkların da UV ışınları yaydığını biliyor muydunuz?

Cilt Yaşlanma İşaretleri

Güneş koruyucu kullanmak, özellikle cildinizin aşırı kuru olduğu kış aylarında doğrudan güneş ışığının zararlı etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Bozulan Nem Dengesini Geri Kazanın

Cildinizdeki kuruluk, cilt yüzeyindeki her kırışıklığı ve ince çizgiyi daha belirgin kılar. Cildinizin çatlama veya yırtılma olasılığını artırarak sizi enfeksiyon riskine maruz bırakır. Kışın güneş kremi kullanmak, cildinizin azalan neminin önemli bir kısmının yenilenmesine yardımcı olabilir.

Hangi Güneş Koruyucu En İyi?

Kış aylarında dışarıda aktif iseniz, güneş kremi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken hususlar, yazın kriterlerinize benzer olmalıdır.

Soğuk kış aylarında güneş yüzünü biraz gösterdiğinde ondan en iyi şekilde faydalanmak istiyoruz. D vitamini için en iyi kaynak olan ve yakıcı etkisi yaz kadar etkili olmayan UVB ışınları yazın olduğundan daha zayıf olabilir. Ama kırışıklıklara, erken yaşlanmaya ve cilt hasarına neden olan UVA ışınları soğuk aylarda da aynı derecede güçlüdür.

Güneş Koruyucu Kullanmak D Vitamini Eksikliğine Sebep Olur mu?

Gerçek şu ki, vücudun D vitamini üretmesi için çok fazla güneşe maruz kalınması gerekmez. Haftada iki ila üç kez kollara, bacaklara, karın ve sırta 10 ila 15 dakika yapacağınız güneş banyosu, vücudunuzun toplayabileceği tüm D vitamini üretir.

Bundan daha fazlasında vücudunuz, D vitamini aşırı yüklenmesini önlemek için D vitaminini atmaya başlar ve güneşe maruz kalmaya devam edilmesi, size güneş hasarı dışında hiçbir şey vermez.

Bu konuya detaylı olarak diğer yazılarımızda da tekrar değineceğiz.

Cildinizi korumak için dört mevsim mineral SPF içeren bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Al sana hain kış aknesi!

Kış aknesi, akneye meyilli cilde sahip kişilerde, özellikle tam da bu zamanlarda çok can sıkıcı olabilir. Havada yeterli nem olmadığında