UNUTMA!

İnstagram filtrelerine ihtiyacınız yok. Çünkü Kuşburnu Çekirdeği Yağı var!

İnstagram filtrelerine ihtiyacınız yok. Çünkü Kuşburnu Çekirdeği Yağı var!

Arkadaşlarınız, aileniz ”cildinizde ne kullanıyorsun?” diye sorsun ya da Instagram takipçilenizden “Hadi ama, bu hangi filtre?” gibi yorumlar almak istiyor musunuz?. Pekala, kemerlerinizi bağlayın çünkü ayaklarınızı yerden kesecek bilgiler paylaşmak üzereyiz.

Kuşburnu yağı.

Bu yağı daha önce duymadıysanız ya da hakkında çok fazla şey bilmiyorsanız, yıllardır burnunuzun dibindeki bu güzellik mucizesini daha önce denemediğinize üzüleceksiniz. Ama geç olsun da güç olmasın diyelim ve başlayalım.

Ülkemizde yaz sonunda ve sonbahar başında hasat edilmeye başlanan Kuşburnu meyvesi aslında bir tür gülün meyvesidir. Bu meyvenin çekirdeğinden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen yağ ise;  

  • A, C ve E vitaminleri
  • Doğal trans-retinoik asit
  • Doğal omega yağ asitleri (linolenik asit, linoleik asit ve oleik asit)
  • Likopen ve tokoferol gibi antioksidanlar açısından delicesine zengindir.

Hani şu meşhur her işe arayan İsviçre çakıları var ya, işte aynı onun gibi neredeyse her derde deva.

Küçük moleküler yapısı nedeniyle kuşburnu yağı, cildin alt katmanlarına nüfuz etme özelliğine sahip. Bu da onu kolajeni uyarmaya ve ince çizgileri, kırışıklıkları azaltmaya yönelik mucize bir cilt bakım rutini haline getiriyor.

Farklı cilt tipleri ve ihtiyaçları için bir çok yağ varken, kuşburnu yağını neden mi bu kadar abartıyoruz? İşte bu mucize yağın benzersiz faydaları.

1. Harika bir nemlendiricidir.

Sadece birkaç gün kuşburnu yağı kullandıktan sonra bile cildinizin eskisinden daha yumuşak olduğunu hisseeceksiniz. Bu yağ, cildinizin suya dayanıklı bir bariyer oluşturmasına yardımcı olan yağ asitleri zenginidir. Cildin alt katmanlarına nüfuz ettiği için, nemi hapseder ve trans epidermal su kaybını önlemeye yardımcı olur.

2. İzlerinin görünümünün kaybolmasına ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur.

Yağ asitlerinden bahsetmişken, bunların diğer faydalarına da değinelim. Kuşburnu yağı sivilce, hamilelik çatlakları, kilo kaybı çizgileri veya benzeri izlerin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir. Parlatıcı bir bileşen ve güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengin bu yağ, cilt tonunun eşitlenmesine de yardımcı olur

3. Kuşburnu yağı yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir.

Kuşburnu yağı sadece yağ asitleri zengini değil, aynı zamanda beta-karoten gibi güçlü antioksidanlarla da doludur. Bunlar cildinizin yenilenmesinde kilit rol oynayan maddelerdir. Başka bir deyişle; ince çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olurlar.

4. Güneş hasarı sonucu oluşan lekeler üzerinde de etkilidir.

Dört mevsim güneş koruyucu kullanmayı ihmal mi ettiniz? Güneş lekeleri canınızı mı sıkıyor? Kuşburnu yağı burada da imdadınıza yetişiyor. UV radyasyonunun etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olan bu yağ, serbest radikallerin neden olduğu oksidasyonu önler. Cildi beslerken aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesini artırarak cilt hasarını azaltmaya yardımcı olur.

5. Kuşburnu yağı, makyaj temizleyici olarak çok etkilidir.

Suya dayanıklı göz makyajı dahil tüm inatçı makyajınızı çıkarmak için yine adres kuşburnu yağı. (O bir süper kahraman!)


Peki, bu mucize yağı en doğru nasıl kullanmalısınız?

  1. Öncelikle cildinizi temizleyin.
  2. Bir toner uygulayın.
  3. Kuşburnu yağını avucunuza üç-dört damla damlatın. (Kuşburnu yağını fazla kullanmanın daha çok faydası olmayacağını unutmayın)
  4. Ellerinizi birbirine sürtün, cilt ısınızla yağı ısıtın. (İşte başlıyoruz!)
  5. Cildinize nazikçe masaj yaparak, yanaklarınızı, burnunuzu, alnınızı ve çenenizi ovun. Unutmayın eğer cildinizde yağlı bir his bıraktıysa aşırı kullanmışsınız demektir.
  6. Veee avucunuzu saçlarınızda da gezidirin. ( Evet kuşburnu yağının saçınız içinde mükemmel etkileri var.)

Kuşburnu yağı hangi cilt tipleri için uygundur?

Tüm cilt tipleri için. Evet, şaka yapmıyoruz. Bu yağ neredeyse tüm cilt tipleri için faydalı.

Özellikle cilt tipi yağlı olanları çok şaşırtacak bir bilgi; kuşburnu yağı yağlı cildin yağlılığını dengeler. Çünkü bu yağ aslında kuru bir yağdır. Akneye meyilli ciltlere de harika bir haber; bu yağ komedojenik değildir, yani gözenekleri tıkamaz.


Ekstra saflıkta bir kuşburnu yağı mı aradınız?

Peki ya bu yağla üretilmiş bir peeling sabununa ne dersiniz?

Syorell Kuşburnu Çekirdeği Yağı (Soğuk Sıkım- Extra Virgin) 50ml

95,00₺

Kuşburnu Yağı “Extra Virgin”, yağın en yüksek kalitede olduğu, tek ve basit bir presleme sonucunda üretildiği anlamına gelir. Bu yağ, yüksek miktarda E vitamini, A vitamini, kollajen ve elastin düzeyini artıran, hücre yenilenmesine yardımcı olan yağ asitleri içerir. Tüm cilt tipleri için uygundur. Komedojenik değildir.

Syorell Kuşburnu El Yapımı Vegan Peeling Sabunu 110g

38,00₺

Soğuk sıkım saf kuşburnu çekirdeği yağı, zeytin yağı ve hindistan cevizi yağı ile üretilen bu harika sabun; içerisindeki ince öğütülmüş kuşburnu çekirdeği sayesinde, size daha önce deneyimlemediğiniz bir peeling hazzı yaşatacak. Cildi aydınlatıcı ve berraklaştırıcı etkisine ek olarak, lekelerin ve sivilce izlerinin de giderilmesine yardımcı olacak. Cildiniz duru ve pırıl pırıl bir görünüme kavuşurken, cilt tonu ve pigmentler de eşitlenecek ve aynı zamanda kırışıklıkları önlemek için kolajeni de uyaracak. 

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Karlar düşer, düşer düşer kayarım.

Yoğun kar yağışı yurdumuzda hayatı olumsuz etkilese de içimizdeki çocuğu açığa çıkarttığı için olsa gerek; kar genelde birçoğumuzu sevindiriyor. Özellikle kış sporu severleri. İster yaz tatili ister kış tatilini tercih ediyor olun, ikisinin ortak noktası güneş koruyucu kullanma zorunluluğu. Hatta kış sporları ile uğraşanlara bir uyarı, yüksek rakım, güneş ışınlarının daha da zararlı olabileceğini anlamına gelmekte.

Al sana hain kış aknesi!

Kış aknesi, akneye meyilli cilde sahip kişilerde, özellikle tam da bu zamanlarda çok can sıkıcı olabilir. Havada yeterli nem olmadığında