Küçük Doz Büyük Etki

Küçük Doz Büyük Etki

Güneş kremi sürmenize rağmen hiç güneş yanığı oldunuz mu? En güvenli mineral güneş koruyucu ile bile, yeterince uygulama ve sık tekrar önemlidir. Ama “yeterli” güneş kremi uygulamak tam olarak nedir? Hangi güneş koruyucu filtre daha iyidir? Syorell SPF 30 Güneş Koruyucuyu benzersiz kılan özellikler nelerdir? Yıl boyunca açık hava aktivitelerinin keyfini doyasıya çıkarmanız için bu yazıyı derledik.

“Yeterli” ne kadardır?

Tüm güneş koruyucuları, santimetrekare başına 2 miligramlık bir güneş kremi uygulama oranı kullanılarak FDA gerekliliklerine göre test edilir. Bu oldukça teknik ve çoğumuz güneşe her çıktığımızda durup bu ölçümleri hesaplamayacağız. Bu ölçümler ayrıca, sıvı bir losyona karşı daha ağır bir kremin doku ve kıvamındaki farkı hesaba katmaz. Endişe etmeyin! Syorell Güneş Koruyucu SPF 30, özel dokusu ve inovasyon ödüllü beyazlık yapmayan mineral filtresi ile “cilt tipinize göre”; yüze ve boyun bölgesi için “bir bozuk para kadar” uygulamada bile güvenli koruma sağlar.

“Yeterli” sıklık nedir?

FDA, en az 2 saatte bir yeniden uygulama önerir. Bu tavsiye yalnızca suya dayanıklı bir güneş kremi kullanıyorsanız geçerlidir. Hava koşulları ne olursa olsun, 4 mevsim güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin!

SPF 30 yeterli mi?

SPF veya güneş koruma faktörü, bir güneş kreminin UVB ışınlarına karşı sağlayabileceği koruma ölçüsüdür. Güneş kremi uygulanan cildin, uygulama yapılmamış cilde göre ne kadar sürede yanacağına göre belirlenir. Güneşe 10 dakika maruz kaldıktan sonra cilt yanmaya başlarsa, bir SPF 15 güneş kremi uygulamak, güneşin UVB ışınlarından 15 kat daha uzun bir koruma sağlar, yani yaklaşık 150 dakika. SPF ölçeği doğrusal değildir çünkü SPF 15, UVB ışınlarının %93’ünü, SPF 30, %97’sini ve SPF 50, %98’ini bloke eder. SPF numaralandırma sistemi, UVA ışınlarına karşı korumayı hesaba katmaz. Yani SPF 100 bir güneş kreminin sizi güneşten bir SPF 50 güneş kremine göre iki kat daha fazla koruyacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Neden Mineral Filtre?

Mineral UV filtreleri UVA ve UVB ışınlarına karşı daha geniş koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı etki gösterir, kararlı ve güvenlidir. Cildin yüzeyinde kalırlar, bu nedenle onları içeren güneş kremi sürüldüğü anda güneş ışınlarına karşı koruma hemen başlar, kimyasal güneş kremlerinin ise güneşe karşı etkili bir şekilde korunmadan önce cilde emilmesi için yaklaşık 20 dakika gerekir. Mineral UV filtreleri, UV radyasyonunu kimyasal olarak etkileşime girmeden yapısal olarak saptırdıkları için kimyasal filtrelerden çok daha fazla foto-stabildir. Bu daha yüksek foto-stabilite, güneş koruyucusunun silinmesine neden olabilecek şekilde ıslanmadığınız veya aşırı terlemediğiniz sürece, yeniden uygulama gerektirmeden daha uzun süre tehlikeli UV radyasyonuna karşı korumada etkili oldukları anlamına gelir.

Syorell SPF 30 mineral filtresi “MicNo®, form çinko oksit” nedir?

MicNo®, parçacıkları, bilimsel olarak tasarlanmış trombosit şekilli ENTEKNO tarafından patentli yeni mikron parçacıklardır. MicNo®, hem mikron hem de nano ZnO’nun faydalarını birleştirir. Cilde nüfuz etmediği için cilt üzerinde mikron ZnO gibi davranır, ancak yine de nano ZnO’nun şeffaf korumasını sunar.

Cilde ve doğaya dost bileşenlerle formüle edilen bu güneş koruyucu krem, silikon yerine alternatif olarak geliştirilen doğal orjinli emolyent sayesinde kolay sürülüm ve dağılım özelliğine sahiptir.
İçerdiği bitkisel lanolin ve phycosaccaride ile çevresel etkilere karşı ciltte kalkan oluşturur.
Suya ve terlemeye karşı dayanıklıdır.
Cildi, tuzlu suyun kurutma etkisine karşı korur.

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Al sana hain kış aknesi!

Kış aknesi, akneye meyilli cilde sahip kişilerde, özellikle tam da bu zamanlarda çok can sıkıcı olabilir. Havada yeterli nem olmadığında