Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı

Ömrünüz boyunca alacağınız belki de en güzel haberi aldınız; hamile olduğunuzu öğrendiniz. Artık birçok alışkanlığınız değişecek. Tabii ki cilt bakım rutinlerinizde!

Syorell ailesinin en yeni annesi dijital pazarlama yönetmeni Dilara Çekiç’le yaptığımız bu sohbette, hamileliğin ilk haftalarından son gününe kadar cilt bakım tercihlerini ve uygulamaları hakkında konuştuk.

Dilara merhaba, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren cilt bakımınızda nelerden vaz geçtiniz ve nelere yer açtınız?

– Üç sene öncesine kadar, ben de cildimi nemlendirmek, daha kalıcı güzel görünüm elde edebilmek için sentetik içerikli birçok alternatifi uyguluyordum.  Üç sene önce organik ve vegan cilt bakımı ürünlerine ilgi duymaya başladım. Son üç senedir de bu rutinleri uyguladığım için aslında cilt bakımımı çok değiştirmedim.

Peki nelere daha fazla yer verdiniz? Daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

– Hamileliğin ilk haftalarından itibaren, başta karın bölgesi olmak üzere vücudumda oluşması muhtemel çatlamaları önlemek için her gün doğal yağlarla kendime masaj yaptım. Özellikle jojoba, aynısefa, kuşburnu ve makademya yağlarını düzenli kullandım. Sezaryen sonrası hemşireler hiç çatlağım olmadığını görünce çok şaşırdılar. Bunun dışında her dışarı çıktığımda mutlaka mineral filtreli güneş koruyucu kullandım. Hamilelik sırasında oksibenzona maruz kalmanın meme bezlerinde ve emzirme döneminde kalıcı olumsuzluklara yol açtığını bildiğim için mineral güneş koruyucum can simidim oldu.

Pandemi koşullarında, hijyen en önemli kriter oldu. Kişisel hijyeninizi sağlamak için nelere dikkat ettiniz?

– Bu konu en dikkat edilmesi gereken konulardan. Çünkü pH dengeli cilt temizlik ürünleri oldukça yoğun sentetik girdiler içeriyor. Bu sebeple hem yüz hem vücut ve hatta saçlarım için dahi doğal sabun kullandım. Ayrıca su ve sabun olmadığı zamanlarda el temizliği için asla kimyasal içerikli dezenfektanlara yönelmedim. Kendime bitkisel alternatifler aramama gerek kalmadı. Neyse ki Syorell pandemi başlangıcında bunun için bir çözüm üretmişti (gülüyor). Ayrıca parfüm olarak lavanta yağını sürekli kullandım. Bir iki damla koltuk altına süreceğiniz lavanta yağı size hem huzur hem de güven veriyor.

Dilara’ya bu değerli bilgiler için teşekkür ediyor, tüm anne ve anne adaylarımızın anneler günün en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Al sana hain kış aknesi!

Kış aknesi, akneye meyilli cilde sahip kişilerde, özellikle tam da bu zamanlarda çok can sıkıcı olabilir. Havada yeterli nem olmadığında