UNUTMA!

Dünyayı kurtaran süper kahramanların tercihi vegan balmlar

Dünyayı kurtaran süper kahramanların tercihi vegan balmlar

Syorell Susuz Kozmetik

Sudan ucuz lafı gelecekte tarih olacak ve bu lafı kullandığımız o günleri çok ama çok özleyeceğiz. Birçok sektörde suyun, maliyeti en düşük girdi olması, harcanabilir sınırsız bir kaynak olduğu fikri mi doğruyor bilemiyoruz ama şu bir gerçek;

Su acımasızca israf ediliyor 🙁

Kozmetik sektörü de su tüketimi konusunda sicili bozuklar arasında. Suyun dolgu maddesi olarak kullanımı, kozmetik üreticileri için düşük bir bedel olarak görünse de bu tutumun yakın bir gelecekte gezegendeki tüm canlılar için oldukça yüksek bir bedeli olacağı kesin. Bu sebeple cilt bakım rutinlerimizde susuz ürünler kullanmak artık bir tercih değil, gezegenin geleceği ve kendi cilt sağlığımızın da sürekliliği için aslında bir zorunluluk. Bu konuda ilk adımını atmanızı kolaylaştıracak mükemmel ürünler var; mesela vegan balmlar!

Peki, nedir bu vegan balmlar?

Önce balm nedir ona bir bakalım. Kremden daha yoğun kıvamlı, genelde balmumu ve değerli yağlarla formüle edilen kozmetik ürünlere balm deniyor. Vegan balmlarda ise balmumu yerine Candelilla (Euphorbia Cerifera) mumu denen bir tür reçine kullanılıyor. Bu mumun EGW skoru ise 1. Yani dünyanın en temiz ve güvenilir kozmetik içeriklerinden. Cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında Candelilla mumu; balmumuna göre daha kolay yayılım özelliği ve cilt tarafından daha kolay emilimi sayesinde mükemmel etki sağlıyor. Candelilla mumu, özellikle cilt çatlakları, kuruluğu ve kırışıklığı üstünde, nemlendirici ürün formüllerinde harika bir bağlayıcıdır.

Neden bir balm kullanmalısınız?

Balmlar çok işlevlidir. Çünkü bir balm içinde birden fazla ihtiyaca cevap verecek çok kıymetli yağlar dengeli bir şekilde bulunur. Cilt kuruluğu, dudak çatlağı, bebek pişiği, sedef, egzama vb. gibi birçok cit sorunu ile karşılaştığınızda yoğun etkisini hemen görebileceğiniz harika bileşenler içerir. Özellikle cilt hassasiyeti olanlara da müthiş bir haberimiz var. Balmlar su içermediği için neredeyse hiç sentetik koruyucu içermezler ve sadece E vitamini koruyucu olarak bulunur. Tabii balmların dört mevsim güneş bakımı için de mükemmel birer nemlendirici olduğunu da belirtelim.  

Dünyanın ilk postbiyotik-MicNo form çinko oksit vegan balmı ile tanışın!

Syorell Postbiyotik-Çinko Oksit Vegan Balm 15 SPF

130₺

Dünyanın ilk yağ bazlı postbiyotik koruyucu vegan bakım balmı olan bu ürün, güneş koruyucu kremlerde kullanılan Avrupa Birliği inovasyon ödüllü MicNo form çinko oksit mineral güneş koruyucu içermektedir. 15SPF güneş koruma faktörü özelliği ile dört mevsim güneş koruma sağlar. Formülünde kullanılan komedojenik olmayan (gözenekleri tıkamayan) besleyici ve canlandırıcı yağlarlar hem nemlendirme hem canladırıcı hem de bakım etkilidir. Balmumu yerine vegan bir mum olan Candelilla mumu ile balm haline getirilen bu zengin içerik, cildinizi güneşin ve soğuk havanın olumsuz etkilerine karşı korurken, cilt mikrobiyotanızı* da güçlendirir. Parfüm ve sentetik koruyucu içermez.

*Mikrobiyota: Cilt üstünde bulunan faydalı ve zararlı bakterilerden oluşan eko-sistem. Bu eko-sistemin nüfusu ise 100.000.000.000 (Yüz Milyar). Şaşırtıcı değil mi?

Peki evde kendi ihtiyacınıza, cilt tipinize uygun balmı yapmaya ne dersiniz?

Bir süper kahraman mı arıyorsunuz? O sizsiniz.

Yok artık!

Evet. istediğiniz bir doğal yağı, cilt ihtiyacınıza göre seçeceğiniz bir uçucu yağ ile karıştırıp kendi balmınızı yapabilirsiniz. Harika değil mi? Tamamen kendi ihtiyacınıza özel ve neredeyse hiçbir risk içermeyen bir cilt bakım ürünü! Üstelik susuz formülüyle de tüm canlılara dost bir cilt bakım rutini.

Dünyayı kurtarmak için pelerinli bir süper kahraman olmaya ihtiyacınız yok. Kozmetik ürün tercihlerinizde yapacağınız birkaç çevreci değişiklik ile gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilirsiniz.”

Hadi, işe su tasarruf ederek başlayalım. İşte size evde kendi balmınızı yapmanız için harika ipuçları!

Öncelikle Candelilla/Yağ oranına bir göz atalım

– 8 g Candelilla Mumu / 100 ml yağ = Yumuşak Balm

– 10 g Candelilla Mumu / 100 ml yağ = Orta sertlikte Balm

13 g Candelilla mumu / 100 ml yağ = Sert Balm (Dudak balmı vb. gibi)

Hangi ekipmanlara ihtiyaç var?

 • Küçük bir mutfak terazisi
 • Ben-Marie eritme için iki küçük kap
 • İhtiyaca göre sabit yağlar
 • Candelilla Mumu
 • Uçucu yağlar (isteğe bağlı)
 • E vitamini yağı (isteğe bağlı)
 • Kapaklı Cam kavanoz
 • Pelerin (Unutmayın her süper kahraman pelerin giymez. Ama siz illa giymek isterseniz biz asla hayır demeyiz.)

Başlayalım

Yukarıdaki belirttiğimiz Candelilla mumu/Yağ oranlarına bakarak istediğiniz formu seçin.

 1. Yağı ve mumu bir benmaride ısıtın
 2. Eriyip iyice birleşene kadar karıştırın
 3. (Opsiyonel) Uçucu yağ ilavesi: Ocaktan alın ve biraz soğumaya bırakın, ardından uçucu yağlar ekleyin
 4. Cam kavanozlara dökün ve kapağı kapalı olarak soğumaya bırakın
 5. Serin, kuru bir yerde saklayın

Ekstra ipuçları:

1. Kavanoza koymadan önce E vitamini eklemek , balmın oksidasyondan korunmasına yardımcı olacak ve daha uzun süre kullanıma imkan sağlayacaktır. E vitamini aynı zamanda cildi de besler. (100 ml yağ için 1 ml E Vitamini)

2. Uçucu yağların balmlarda maksimum oranı %2-%3’tür. Hassas bir cildiniz varsa; özellikle yüzde kullanım için %1 ile başlayın. 20 damla uçucu yağ yaklaşık 1 ml’dir.

3. Balm yapımında kuşburnu çekirdeği yağı, aynısefa çiçeği yağı, jojoba yağı gibi sabit yağlarla, lavanta yağı, çay ağacı yağı ve misk adaçayı yağı gibi yağları kullanabilirsiniz.


Muhteşem balmlar yapmak için harika doğal yağlar ve uçucu yağlar mı arıyorsunuz?

Syorell Kuşburnu Çekirdeği Yağı (Soğuk Sıkım- Extra Virgin) 50ml

70,00₺

Kuşburnu Yağı “Extra Virgin”, yağın en yüksek kalitede olduğu, tek ve basit bir presleme sonucunda üretildiği anlamına gelir. Bu yağ, yüksek miktarda E vitamini, A vitamini, kollajen ve elastin düzeyini artıran, hücre yenilenmesine yardımcı olan yağ asitleri içerir.

Tüm cilt tipleri için uygundur. Komedojenik değildir.

Syorell Aynısefa Çiçeği Yağı 50ml

80,00₺

Syorell Aynısefa Çiçeği yağı vitaminler, mineraller, mikro ve makro elementler bakımından zengindir. Masaj yağı olarak kullanabileceğiniz bu yağı dilerseniz banyodan sonra kullanabilir, saçınıza, yüzünüze ve tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz. Harika bir nemlendiricidir.

Syorell Misk Adaçayı Uçucu Yağı 10ml

100,00₺

Akneye meyilli ciltlerde yarattığı harika etki sebebiyle Misk Adaçayı yağı, cilt bakımında bu yağın bugünlerde en çok arzu edilenler listeside ilk beşte olmasını sağlıyor. Bu yağın adının Latince “arındırıcı” veya “temizleyici” anlamına gelen “clarus” kelimesinden geldiğini de biliyor muydunuz?

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Karlar düşer, düşer düşer kayarım.

Yoğun kar yağışı yurdumuzda hayatı olumsuz etkilese de içimizdeki çocuğu açığa çıkarttığı için olsa gerek; kar genelde birçoğumuzu sevindiriyor. Özellikle kış sporu severleri. İster yaz tatili ister kış tatilini tercih ediyor olun, ikisinin ortak noktası güneş koruyucu kullanma zorunluluğu. Hatta kış sporları ile uğraşanlara bir uyarı, yüksek rakım, güneş ışınlarının daha da zararlı olabileceğini anlamına gelmekte.

Al sana hain kış aknesi!

Kış aknesi, akneye meyilli cilde sahip kişilerde, özellikle tam da bu zamanlarda çok can sıkıcı olabilir. Havada yeterli nem olmadığında