Balkanlardan Orta Asya’ya Uzanan Bir Kültür Mirası : Hıdırellez

Balkanlardan Orta Asya’ya Uzanan Bir Kültür Mirası : Hıdırellez

Dünyanın farklı coğrafyalarında büyük bir coşku ile kutlanan Hıdırellez Bayramı, Türkiye ve Makedonya’nın çalışmaları sonucu UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alındı.

5 Mayıs Çarşamba akşamı başlayacak, 6 Mayıs Perşembe günü akşamı bitecek
Hıdırellez’in kökeni nedir?

Bu haftaki blog yazımızı, kurucularımızın annesi Cahide Hanım’ın Hıdrellez anılarına ayırdık.

Cahide Hanım kendinizden bahseder misiniz?

  • 1935 Edirne doğumluyum. Çocukluğum Meriç Nehri kıyısında geçti ve çocukluğumun en güzel anıları Hıdrellez Bayramları oldu. Annem, babam, kardeşlerim coşku ile kutladık hep Hıdırellezi.

Hıdırellez ne demek?

  • Eskiler yılı ikiye bölerlermiş. Kasım 8 ve Mayıs 6 diye. Kasım 8 ile kış ve Mayıs 6 ile de bahar/yaz gelirmiş. Mayıs 6 demek bereket demek, neşe demek. Benim çocukluğumdan kalan Hıdırellez tarifi buydu.

Hıdırellezi nasıl kutlardınız?

  • Hıdırellez kutlamalarını doğa içinde; yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında yapardık. Buralara Hıdırlık denirdi. Çocukluğum Sarayiçi’nde geçti. Edirne’de bu kutlamalar Kakava Şenlikleri olarak anılırdı ve en coşkulu kutlamalar Sarayiçi’nde olurdu. Hıdırellez’de baharın taze bitkilerinden istifade etme adeti vardır. Kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılırdı.

Hıdırellez ateşi neden yakılır? Neden üstünden atlanır?

  • Ateş ocağı ve evi simgelermiş. Büyüklerimiz böyle söylerdi. Evinde mutsuz
    olduğunda ‘’ocağı söndü’’ denirdi. Ateşin üzerinden atlamak arınma amaçlıdır. Ateşin insanları kötülükten arındırdığına inanıldığı için ateşin üzerinden atlama geleneği vardır.

86 yaşındasınız ve maşallah çok güzel bir cildiniz var. Bahar coşkusunu cildinizde bu kadar taze tutmayı nasıl başarıyorsunuz?

  • Ben makyaj nedir bilmem. Cildime, bitkisel yağlar ya da doğal kremler dışında hiçbir şey sürmedim. Gençliğinizde ne kazandıysanız, yaşlılığınızda onu harcıyorsunuz. Doğallıktan hiç taviz vermedim ve evlatlarımı, torunlarımı da doğa sevgisi ile yetiştirdim. Yeşili, doğayı sevdim. Belki bu yüzden doğa da beni sevdi ve hoş görülü davrandı. (gülüyor)

Son olarak gençlere mesajınızı da alabilir miyiz?

-Neşenin, mutluluğun sırrı, doğaya ilgi ve sevgi duymaktan geçiyor. Sezen Aksu bir şarkısında ‘’ Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir’’ diyor. Ben de diyorum ki,doğadan geçmeyen hayatlar çok ama çok eksiktir.

Değerli anılarını bizimle paylaştığı için Cahide Hanım’a çok teşekkür eder ve tüm annelerimizin de bu vesile ile anneler gününü kutlarız.

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Al sana hain kış aknesi!

Kış aknesi, akneye meyilli cilde sahip kişilerde, özellikle tam da bu zamanlarda çok can sıkıcı olabilir. Havada yeterli nem olmadığında